All Products
Keywords [ optical glass lenses ] match 82 Products.
Customization Supported Optical Glass Lenses with 2x Magnification and AR Coating At 355nm
| Working Wavelength: | 355nm |
|---|---|
| Product Name: | Laser Beam Expander |
| Material: | N-BK7 & UV Fused Silica |
Magnification 3x Optical Glass Lenses for Fiber Coupling or Collimating with AR Coating at 355nm
| Usage: | Fiber Coupling Or Collimating |
|---|---|
| Material: | N-BK7 & UV Fused Silica |
| Damage Threshold : | >5J/cm2, 20ns, 20Hz, @1064nm |
Customized Magnification and Coating 2x Optical Glass Lenses with AR Coating at 355nm
| Magnification: | 2x, 3x, 4x, 5x, 10x, 20x |
|---|---|
| Damage Threshold : | >5J/cm2, 20ns, 20Hz, @1064nm |
| Usage: | Fiber Coupling Or Collimating |
AR Coating At 355nm Optical Glass Lenses for Fiber Coupling Or Collimating Applications
| Product Name: | Laser Beam Expander |
|---|---|
| Coating: | AR Coating At 355nm |
| Material: | N-BK7 & UV Fused Silica |
355nm Working Wavelength Optical Glass Lenses with N-BK7 UV Fused Silica Material and 20x Magnification
| Applications: | Achieving Smaller And Higher Energy Beam Spot In The Laser Processing Applications |
|---|---|
| Working Wavelength: | 355nm |
| Customization: | Supporting Customization |
40 Scratch Dig Optical Glass Lenses Germanium Sapphire Ball Lens In Endoscopy
| Product Name: | Ball Lens |
|---|---|
| Substrate: | Optical Glass |
| Feature: | Improving Signal Coupling Between Fibers, Emitters, And Detectors |
Resilient Scratch Optical Glass Lenses Dome For Underwater Photograph
| Product Name: | Dome Lens |
|---|---|
| Dome Material: | Optical Glass |
| Size: | Typical 120mm & 180mm, Custom Available |
Unocated Optical Glass Lenses UV Fused Silica Sphero Cylindrical Lens
| Product Name: | Rod Lens |
|---|---|
| Material: | UV Fused Silica |
| Surface: | Cylinder Surface Polisehd, End Surfaces Ground |
355nm Optical Glass Lenses Fixed Magnification Adjustable Beam Expander
| Product Name: | Laser Beam Expander |
|---|---|
| Working Wavelength: | 355nm |
| Feature: | High Power |
1064nm Optical Glass Lenses High Power Magnification Laser Beam Expander
| Product Name: | Laser Beam Expander |
|---|---|
| Wavelength: | 1064nm |
| Magnification: | 2x, 3x, 4x, 5x, 10x, 20x |

